Ako dlho Vám vydržia brúsne kotúče na stroji Madora?

Aug 23, 2023

Spotrebný materiál pre odihlovacie stroje Madora má rôznu dĺžku životnosti. Stroj môže byť osadený rôznymi kombináciami kotúčov pre dosiahnutie rôznych výsledkov opracovania povrchu vašich dielov. Medzi základne typy nástrojov patrí 5 sád kotúčov, ktorých využitie si popíšeme nižšie.


Ako prvé si predstavíme obíjacie kotúče pre najagresívnejšie začistenie vašich výpalkov. Jedná sa o kotúče, ktoré sa skladajú z taniera nástroja, pružných gumenných blokov na ktorých sú umiestnené oceľové piny. Nástroj sa nastavuje na výšku výpalkov a svojou rotáciou postupne obíja najhrubšiu strusku a natečený materiál. Jedná sa o veľmi odolný nástroj a jeho životnosť je najdlhšia – niekoľko rokov. Pri náhodnom poškodený nástroja je možné vymeniť jednotlivé piny za nové.

Ako druhé si predstavíme hrubé začisťovacie kotúče s brúsnym papierom. Nástroj vhodný ako nasledujúci za obíjacím nástrojom. Svojim povrchom dobrusuje povrch dielov po obíjaciom procese. Životnosť nástroja je odhadovaná na pol roka. Opotrebovanie nástroja sa koriguje korekciou nástroja a je ho možné zbrúsiť až na výšku cca 3mm kedy je stále plne funkčný.

Tretím v poradí je jemný zalešťovací kotúč. Skladá sa z dvoch nezávyslích kruhových polí. Jeho úlohou je jemné doleštenie vašich dielov. Životnosť nástroja je sú zhruba tri mesiace.

Ďalším v poradí je rádiusový nástroj, ktorého úlohou je vytvorenie radiusu R1,5 až R2,0 na všetkých hranách opracovávaného dielu. Nástroj sa spúšťa 3-5mm pod hornú hranu obrábanej plochy a svojimi lamelami postupne vytvára zaoblenie na súčiastke. Životnosť nástroja je udávaná zhruba dva mesiace a je značne závislá na veľkosti zrazenia. Nástroj je schopný vytvoriť maximálny rádius R2 a hlbším ponorom nástroja sa už zvyšuje jeho opotrebenie nie veľkosť rádiusu

Piatym nástrojom je kotúč obsahujúci drôtené kefy a slúži na odstránenie oxidov bočných hrán súčiastok. Spúšťa sa do hĺbky dvoch tretín súčiastky a je potrebný obojstranný proces aby bola hrana súčiastky od oxidov zbavená celá. Životnosť nástroja sa udáva rok. zaujímavosťou je čím viac sa nástroj viac používa tým lepšie pracujem vzhľadom na rozstrapatenie drôtených zväzkov.

Priklady dielov opracvaných na stroji MADORA

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.