( určené pre riadiace systémy DT10, DT15, SKY22 )
UZAMYKANIE NÁSTROJA
Pružinové lemovacie spodné nástroje môžu byť tiež použité ako štandardné spodné nástroje. V tomto prípade je potrebné pružinu zaistiť pomocným mechanickým systémom, pomocou imbusového kľúča.
POSTUPNOSŤ PRI LEMOVANÍ
Lemovanie týmito nástrojmi je možné realizovať v 2 krokoch – predohyb a lemovanie.
1) PREDOHYB:
Nástroj naprogramujeme do riadiaceho systému ohraňovacieho lisu „stlačený“ (napr. celková výška nástroja SA135.26.12 bude 140 mm; 120 mm stlačený nástroj + 20 mm držiak spodného nástroja). Samotný predohyb realizujeme štandardne v drážke spodného nástroja, ktorý máme „stlačený“ a zaistený pomocným mechanickým systémom. Predohyb odporúčame realizovať voľným ohraňovavím „AIR BEND“ na o niečo väčší uhol ako má samotný spodný nástroj, z dôvodu aby profil neostával vtlačený v drážke spodného nástroja, a aby ho bolo možné jednoducho po zrealizovaní ohybu vybrať (napr. pre S135.26.12 doporučujeme uhol 30°).
2) LEMOVANIE:
Lemovanie na pružinovom spodnom nástroji je možné realizovať iba takým horným nástrojom, ktorý má rovnaký uhol ako spodný nástroj, v opačnom prípade hrozí poškodenie spodného nástroja. Spodný nástroj naprogramujeme do riadiaceho systému ohraňovacieho lisu „otvorený“ (napr. celková výška nástroja SA135.26.12 bude 155 mm; 135 mm otvorený nástroj + 20 mm držiak spodného nástroja). Lemovanie realizujeme v bočnej časti spodného nástroja. V riadiacom systéme ohraňovacieho lisu prepneme z „AIR BEND“ na „BOTTOMING“ a manuálne znížime aj silu potrebnú na ohyb. Riadiaci systém automaticky sám nastaví silu potrebnú na lemovanie rovnú maximálnemu povolenému zaťaženiu nástroja, čo spôsobuje „príliš zalisovaný lem“ a v prípade vloženia kratšej dĺžky materiálu akú máme zadanú v programe dôjde k „prasknutie nástroja“. Odporúčame použiť rovnakú, prípadne len mierne vyššiu tonáž ako bola systémom vypočítaná na predohyb.
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIA
Ak bude nástroj poškodený z dôvodu nedodržania niektorých z nižšie uvedených podmienok, nie je možné uplatniť si reklamáciu:
Nikdy nepoužívajte horný nástroj s iným uhlom ako má spodný lemovací nástroj (uhly nástrojov musia byť presne rovnaké), inak dôjde k poškodeniu (prasknutiu) V-drážky spodného nástroja.
Nikdy nevkladajte do lemovacieho nástroja kratšiu dĺžku plechu, ako máte zadanú v programe, inak môže dôjsť k poškodeniu (prasknutiu) V-drážky spodného nástroja z dôvodu jeho preťaženia.
Vždy používajte na lemovanie maximálne takú tonáž, aká je uvedená v tabuľke nižšie. Z praxe vieme že aj táto tonáž je pomerne zbytočne vysoká a dochádza pri nej k výraznému zalisovaniu lemu.
Vždy po realizácií predohybu a pred fázou lemovania je potrebné nie len „otvoriť“ pružinový spodný nástroj, ale ho aj zmeniť v riadiacom systéme ohraňovacieho lisu za vyšší. Zabránite tak kolízií palcov zadného dorazu so samotným spodným nástrojom.
V procese lemovania doporučujeme začať s tou istou tonážou, ako systém vypočítal pre predohyb. Až v prípade, keď požadujete výraznejšie zalemovanie, tonáž postupne zvyšujte.
Autor článku
obchodno-technický manažér
frantisek.macek@ipecon.sk
obchod@rolleri.sk
+421 915 913 026